نظر سه تن از نمایندگان کرمان درباره لایحه شفاف سازی هزینه های انتخاباتی نامزدها

منتشر شده در صفحه | شماره

نظر سه تن از نمایندگان کرمان درباره لایحه شفاف سازی هزینه های انتخاباتی نامزدها

رضا عبادی زاده/پیام ما- در جلسه علنی دوشنبه گذشته مجلس، دو فوریت لایحه شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان تصویب نشد و یک فوریت لایحه نام برده رای آورد. بدین ترتیب این لایحه می بایست قبل از ورود به صحن جهت بررسی کلیات و سپس جزییات آن، در کمیسیون شورای مجلس مورد ارزیابی قرار بگیرد. در این صورت امکان تغییر در جزئیات این لایحه دولت بوجود می آید و این احتمال هم می رود که به انتخابات اسفند نرسد. از سوی دیگر در حالی که نمایندگان مجلس هفته گذشته اصرار داشتند تا این لایحه به ‌جهت حفظ جایگاه مجلس هرچه ‌سریع ‌تر در صحن علنی مجلس بررسی شود و هیات‌ رئیسه نیز در پاسخ به‌همین درخواست‌ها لایحه دوفوریتی را در خارج نوبت از سایر طرح‌ها و لوایح دوفوریتی در صحن علنی به رأی نمایندگان گذاشت، 68 رای مخالف و 9 رای ممتنع دو فوریت لایحه را بی اثر کرد و در نهایت یک فوریت لایجه تصویب شد. لایحه شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان انتخابات را دولت برای جلوگیری از ورود پول کثیف به انتخابات به مجلس ارائه کرد. ماجرای پول های کثیف پس از آخرین نامه‌ محمدرضا رحیمی به محمود احمدی نژاد با مضمون کمک مالی به ١٧٠ نامزد مجلس هشتم در بهارستان داغ شد. چند ماه بعد و در اردیبهشت سال جاری هم وزیر کشور در صحن علنی مجلس گفته بود دولت از ورود پول های کثیف به انتخابات جلوگیری می کند. پس از آن بود که همه منتظر اقدام عملی دولت در این جهت بودند که سرانجام اواخر آبان ماه دولت تدبیر و امید با تقدیم کردن لایحه شفاف سازی هزینه های انتخاباتی اقدام عملی اش را نشان داد اما برخی نمایندگان با مخالفت با دو فوریتی بودن لایحه، با یک فوریت لایحه موافقت کردند.
من با دو فوریت لایحه شفاف سازی موافق بودم
نماینده مردم کرمان و راور در ارتباط با مخالفت مجلس با دوفوریت لایحه شفاف سازی هزینه های انتخابات به «پیام ما» گفت: من با تصویب دو فوریت این لایحه موافق بودم. محمد مهدی زاهدی افزود: روز سه شنبه امضا جمع کردیم تا پس از بررسی در کمیسیون مربوطه، بدون نوبت در صحن مجلس بررسی شود. وی تعداد امضاکنندگان را 100 نفر عنوان کرد.
به احتمال زیاد این لایحه به انتخابات می رسد
نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس در ارتباط با لایحه یاد شده به «پیام ما» گفت: من به دو فوریت لایحه رای دادم. حسین امیری خامکانی افزود: پس از اینکه دو فوریت لایحه تصویب نشد ما امضا جمع کردیم تا همان لایحه یک فوریتی هم سریعا به صحن مجلس بیاید و بدون نوبت بررسی شود. وی با اشاره به اینکه احتمالا این لایحه به انتخابات می رسد ادامه داد: باید هزینه های کاندیداها مشخص شود.
این لایحه اشکالات متعددی داشت
نماینده مردم بم در مجلس هم در این ارتباط به «پیام ما» گفت: یک فوریت این لایحه رای آورد چرا که اشکالات متعددی داشت. موسی غضنفرآبادی افزود: نظر ما این بود که هزینه های تبلیغاتی زیادی صورت نگیرد اما این لایحه گفته احزاب می توانند هر چقدر خواستند کمک کنند. وی در پاسخ به این سوال که رای شما چه بود، گفت: من موقع رای گیری در مجلس نبودم.
گفتنی است دیگر نمایندگان کرمان پاسخ تلفن همراه خود را ندادند.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 5
  • امروز: 119
  • دیروز: 146
  • هفته: 1,158
  • ماه: 4,755
  • سال: 37,751