وقتی یک شبه وضعیت زرد آنفلوآنزا در کرمان سفید می شود تزریق اورژانسی وضعیت سفید

منتشر شده در صفحه | شماره

وقتی یک شبه وضعیت زرد آنفلوآنزا در کرمان سفید می شود
تزریق اورژانسی وضعیت سفید

پنج شنبه گذشته و 9 روز پس اعلام وضعیت زرد توسط استاندار کرمان در نشست فوق العاده ستاد بحران کرمان در پی شیوع آنفلوآنزای خوکی در کرمان ، با سفر وزیر بهداشت وضعیت کرمان سفید اعلام شد. این در حالی بود که تا قبل از سفر وزیر به کرمان خبری از بهبود وضعیت شیوع آنفلوآنزا در کرمان نبود.
آنفلوآنزایی که جان گرفت
نهم آذر ماه سال جاری بود که معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از مرگ هشت نفر در این استان بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای خوکی خبر داد. نوذر نخعی گفته بود که این هشت مورد مرگ مربوط به کرمان، رفسنجان، سرجان و بردسیر است. یک روز بعد نشست شورای سلامت استان کرمان با حضور استاندار کرمان و مسئولان علوم پزشکی کرمان برگزار شد و وضعیت زرد در کرمان اعلام شد. در روزهای بعد با افزایش تعداد فوتی های آنفلوآنزا به 16 و سپس 22 نفر در استان کرمان، حجم حواشی مربوط به بیماری آنفلوآنزا در کرمان افزایش یافت.
ماسک و واکسن کمیاب شد
مردم برای خرید ماسک به داروخانه ها هجوم آوردند و ماسک در کرمان کمیاب شد. در ادامه واکسن آنفلوآنزا هم در کرمان کمیاب شد. اوضاع به حدی وخیم شد که مسئولان علوم پزشکی کرمان نسبت به این رفتار مردم واکنش نشان دادند
شایعه تعطیلی مدارس که تایید شد
در ادامه و با داغ شدن شایعات، شایعه تعطیلی مدارس استان کرمان در فضای مجازی نشر شد. این شایعه با واکنش مدیرکل اموزش و پرورش کرمان روبرو شد. محمد محسن بیگی گفت: هرگونه اطلاع رسانی در زمینه تعطیلی احتمالی مدارس، از طریق روابط عمومی آموزش و پرورش این استان و صدا و سیمای مرکز کرمان اعلام می شود و شایعات منتشر شده در فضای مجازی به هیچ عنوان برای تعطیلی مدارس قابل استناد نیست. یک روز بعد اما در نشست دیگر ستاد بحران استان کرمان، استاندار کرمان مدارس کرمان را تعطیل کرد. رزم حسینی با اشاره به اعلام وضعیت زرد در رابطه با شیوع بیماری آنفولانزادر این استان، گفت: به منظور پیشگیری، تمامی مقاطع تحصیلی در سطح استان کرمان در 17 و 18 آذرماه تعطیل است. در همین روز حقدوست رئیس علوم پزشکی کرمان تعداد فوتی های آنفلوآنزا را 28 نفر و تعداد مبتلایان به این بیماری را در استان کرمان 600 نفر عنوان کرد. چند روز بعد هم تعداد فوتی های آنفلوآنزا در کرمان به 33 نفر رسید.
مخالفت غیر مستفیم وزیر بهداشت با اعلام وضعیت زرد در کرمان
در حالی که در استان کرمان با اعلام وضعیت زرد و تعطیلی مدارس به جهت پیشگیری از شیوع بیشتر آنفلوآنزا در کرمان، مردم کاملا حواس خود را جمع و نکات بهداشتی را رعایت می کردند، وزیر بهداشت روز هفدهم آذر ماه و یک روز پس از جلسه ستاد بحران کرمان و اعلام تعطیلی مدارس این استان، گفت: با تعطیلی مدارس به خاطر آنفلوانزا، مخالف هستم، شیوع آنفلوانزا بیشترازگذشته نیست و فقط در حد یک هشدار افراد در معرض آسیب، مانند زنان باردار و مبتلایان به نقص ایمنی باید نکات بهداشتی را رعایت کنند. سید حسن هاشمی ادامه داده بود: در مورد بیماری آنفلوانزا بیش ازاندازه اطلاع رسانی شده و به نظر می‌رسد مانند دیگر پروژه‌هایی است که می‌خواهند مردم را بترسانند. وی در حالی که کماکان در کرمان وضعیت زرد ادامه داشت و مردم نگران بودند اظهار داشت که همه چیز تحت کنترل است و مردم نگران نباشند.
این در حالی بود که در طول یک هفته آمار فوتی های ناشی از آنفلوآنزا در کرمان از هشت نفر به بیش از 30 نفر رسیده بود و وزیر بهداشت معتقد بود عادی است! وی اظهار داشت: تاکنون تیم‌های مراقبت وزارت بهداشت در سه نوبت در مناطق مختلف حضور یافته و همه چیز تحت کنترل است. اگر جای نگرانی باشد، اعلام می‌کنیم. او اضافه كرد: نباید در حوزه سلامت اخبار به گونه‌ای منتشر شود که موجب نگرانی مردم یا افزایش مصرف واکسن شود. هاشمی درمورد آمار مرگ و میر ناشی از آنفلوانزا نیز گفت: بهتر است این آمار را اداره بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت اعلام کند. این صحبت های وزیر بهداشت نشان می داد که وی چندان با اطلاع رسانی در ارتباط با تعداد فوتی ها و مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی موافق نیست. این موضوع در حالی بود که استاندار کرمان بارها بر اطلاع رسانی در ارتباط با آنفلوآنزای خوکی صحبت کرده بود و از مسئولان خواسته بود با اطلاع رسانی شفاف، مردم را از خطرات این بیماری آگاه کنند.
وزیر بهداشت یک شبه وضعیت را سفید اعلام کرد!
وزیر بهداشت شامگاه چهارشنبه 18 آذر وارد کرمان شد و از بیمارستان افضلی پور بازدید کرد. صبح روز پنج شنبه و در فاصله کمتر از 10 ساعت وزیر بهداشت در شورای سلامت استان کرمان وضعیت کرمان را از نظر شیوع بیماری آنفلوآنزا عادی و سفید عنوان کرد. این در حالی بود که قبل از سفر وزیر بهداشت به کرمان، وضعیت زرد اعلام شده بود و هیچ نشانه ای دال بر اینکه اوضاع رو بهبود است وجود نداشت اما با آمدن وزیر بهداشت به کرمان و گشت و گذاری چند ساعته، وضعیت سفید اعلام شد. این اتفاق باعث شد تا این گمانه در برخی رسانه ها شکل گیرد که با توجه به اظهارات قبلی وزیر بهداشت در ارتباط با اینکه ا نباید مردم را نگران کرد، اعلام وضعیت سفید توسط وی هم در همین راستا بوده است.
جانشین استاندار در ستاد بحران:
اصراری بر تداوم وضعیت زرد در استان نداریم
جانشین استاندار کرمان در ستاد بحران به «پیام ما» در ارتباط با اعلام وضعیت سفید توسط وزیر بهداشت در کرمان گفت: قبل از سفر وزیر بهداشت با توجه به میزان شیوع آنفلوآنزا در کرمان وضعیت زرد ادامه یافت و با کمک رسانه ها، کادر بهداشتی و مردم اوضاع کنترل شد. ابوالقاسم سیف الهی افزود: وزیر بهداشت هم در پاسخ به این سوال که آیا وضعیت کرمان بحرانی است یا خیر، گفت وضعیت عادی است. از روز پنج شنبه هم خوشبختانه منحنی آنفلوآنزا در کرمان رو به کاهش است. وی در پاسخ به این سوال که اگر وزیر هم به کرمان نمی آمد وضعیت سفید اعلام می شد گفت: قطعا اعلام وضعیت با نظر کارشناسان صورت می پذیرد و نظر کارشناسی مطرح بود. معاون عمرانی استاندار کرمان اظهار داشت: ما اصراری بر تداوم وضعیت زرد در استان نداریم اما از قبل از آمدن وزیر به کرمان وضعیت رو به بهبود بود.
رئیس علوم پزشکی کرمان:
با اعلام وضعیت زرد یا سفید موافق نیستم
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان به «پیام ما» گفت: آنفلوآنزا در کرمان تحت کنترل است. علی اکبر حقدوست افزود: وضعیت سفید و قرمز معنی ندارد. آنفلوآنزا در کرمان تحت کنترل است اما مردم باید کماکان هوشیار باشند. وی در پاسخ به این سوال که شما با اعلام وضعیت زرد توسط استاندار کرمان مخالف بودید گفت: خیر. مخالف نبودم. حقدوست در ارتباط با اعلام وضعیت سفید توسط وزیر بهداشت هم گفت: وقتی وزیر به کرمان آمد، از بخش زیادی از مشکلات عبور کردیم. اما من هنوز هم می گویم نباید وضعیت زرد و یا سفید اعلام کنیم. رئیس علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که پس چرا این وضعیت ها اعلام شد گفت: از خود عزیزانی که وضعیت زرد و سفید را مطرح کردند بپرسید. وی اضافه کرد: این کلمات بار معنایی خاص خود را دارند و در سطح مدیریتی عنوان شود مشکلی ندارد اما به نظر من نباید در سطح جامعه عنوان شود.
یک پزشک:
شیوع آنفلوآنزا کاهش یافته اما نمی شود گفت
کنترل شده است
یک پزشک هم در این ارتباط به «پیام ما» گفت: به جز متوقف شدن مرگ و میر، شیوع آنفلوآنزا هم کاهش یافته اما نه به حدی که بتوان گفت وضعیت کنترل شده است. دکتر عباس صفا در ارتباط با اعلام ناگهانی وزیر بهداشت مبنی بر وضعیت سفید در کرمان اظهار داشت: شاید وضعیت زردی که اعلام شده نباید اعلام می شد و یا شاید هم با اعلام وضعیت سفید سعی کردند جو را آرام کنند. وی اضافه کرد: البته با اعلام وضعیت زرد تا حدودی پیشگیری انجام شد.
پاشش رنگ سفید بر شیشه دولت
به نظر می رسد در حالی که استاندار کرمان شفاف سازی را بهترین راه در کنترل آنفلوآنزا در کرمان می دانست، وزیر بهداشت چندان با این موضوع موافق نبوده است و با اعلام وضعیت سفید سعی کرده فقط نگرانی مردم را کم کند. این در حالی است که یکی از شعارهای اصلی استاندار کرمان تحقق دولت شیشه ای است و وزیر بهداشت با اعلام عجولانه وضعیت سفید آنفلوآنزا در کرمان تنها رنگ سفید را بر شیشه دولت پاشید.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 43
  • دیروز: 60
  • هفته: 912
  • ماه: 4,682
  • سال: 38,398