توهین سریال «شهرزاد» کم بود، فحش مان هم می دهند وقتی جای شاکی و متشاکی عوض می شود رضا عبادی زاده

منتشر شده در صفحه | شماره

توهین سریال «شهرزاد» کم بود، فحش مان هم می دهند
وقتی جای شاکی و متشاکی عوض می شود
رضا عبادی زاده

قسمت هشتم سریال شهرزاد برای کرمانی ها رنگ دیگری داشت. در قسمت هشتم این سریال به کرمانی ها توهین شد و این توهین با واکنش برخی از کرمانی ها روبرو شد. در فضای مجازی هم بخشی از کاربران کرمانی نسبت به این ماجرا اعتراض داشتند و حتی نامه ای را در اعتراض به توهین صورت گرفته در این سریال به کرمانی ها خطاب به علی جنتی نوشتند.
شهرزاد اسماعیلی، دانشجوی کرمانی رشته سینما هم با ارسال نامه ای که لحنی شدید داشت از عوامل این سریال گله کرد. روزنامه «پیام ما» هم به عنوان روزنامه ای کرمانی، به روایت این ماجرا پرداخت و در پرونده ای دو صفحه ای نظرات موافق و مخالف توهین به کرمانی ها در این سریال را منتشر کرد. پس از این گزارش پیام ما، نمایندگان کرمان در مجلس هم به این اتفاق واکنش نشان دادند و ماجرا بالا گرفت.
در حالی که در این جریان کرمانی ها شاکی بودند و سریال «شهرزاد» متشاکی، ناگهان در فضای مجازی جای شاکی و متشاکی عوض شد. در حالی که کرمانی ها در این ماجرا مظلوم واقع شده بودند، در شبکه های اجتماعی سیلی از توهین و ناسزا به کرمانی ها روانه شد. روزنامه پیام ما و شهرزاد اسماعیلی هم در این میان در خط اول فحش ها و تهدیدها بودند. به گونه ای که روزنامه پیام ما به « موج سواری، ماهی گرفتن از آب گل آلود و … « متهم شد. جالب اینجا بود که هشتگی هم در یکی از شبکه های اجتماعی در ارتباط با روزنامه پیام ما ایجاد شد با عنوان « این صدای کرمان نیست» که با استقبال هم روبرو نشد. در حالی روزنامه پیام ما را می نواختند که این روزنامه تنها ماجرا را روایت کرده بود و بنا به کرمانی بودنش صدای کرمانی های معترض را منعکس کرد.
در این میان حمله عده ای به تاریخ و فرهنگ کرمان هم جالب بود. برخی که انگار قصد داشتند هرچه ناراحتی که از زمین و زمان داشتند را در این ماجرا بر سر کرمانی ها خالی کنند، به بدترین نحو به مردم شریف کرمان توهین کردند. با نگاهی به پیج اینستاگرام سریال شهرزاد در اینستاگرام می توانید بخشی از این توهین ها را ببینید. عباراتی همچون « کرمانی های معتاد، دور این شهر را حصار بکشید تا آنفلوآنزا نگیریم، خب شهر کرمان بوی پهن می دهد، همه ایران را معتاد کردید» کوچک ترین توهین هایی بود که به کرمانی ها شد. نکته ای که به هیچ عنوان برای نگارنده قابل درک نیست این است که چگونه برخی با نادیده گرفتن توهین صورت گرفته به کرمانی ها در سریال شهرزاد، جای شاکی و متشاکی را عوض کردند. شاید سکوت کرمانی ها در گذشته در مقابل چنین توهین هایی باعث شده تا برخی امروز راحت تر به خود جرات توهین به این مردم تاریخ ساز را بدهند.
نامه دانشجوی کرمانی سینما به عبدالرضا اکبری
شاید خواندن پاسخ شهرزاد اسماعیلی به نامه عبدالرضا اکبری، بازیگر کرمانی که در روزنامه هفت صبح نامه ای خطاب به وی و کرمانی ها در ارتباط با سریال شهرزاد نوشته بود، بهتر بتواند ماجرا را شرح دهد:
با عرض سلام خدمت استاد بزرگوارم…
جناب آقای عبدالرضا اکبری
خوشحالم که دلنوشته ای هر چند کم باعث شد من افتخار هم کلامی با شما استاد عزیزم را پیدا کنم. قبل از هر گفته ای مرا بخاطر گران جانی در محضر شما عزیز دلسوخته ی سینما عفو بفرمائید. اعتراض مدنی کوچکترین حق از حقوق شهروندی می باشد.اگر چه ما هیچ گاه وجود این حقوق را درک نکردیم.این جانب بدون هیچ گونه غرض ورزی شخصی فقط به دنبال همان کمترین حق شهروندی خود بودم.طبق فرموده های شما جناب آقای حسن فتحی فراتر از یک کارگردان سینما می باشد و هیچگاه نباید به خود اجازه میداد اینگونه اتفاقی دامن گیر ایشان شود.اکنون که متوجه شدم طبق گفته های شما ایشان چه انسان فرهیخته ای در صنعت سینما می باشد بیشتر در گفته ی خودم اصرار می ورزم.چون این مطلب خارج از چارچوب ادبیات تاریخی و سینمایی می باشد.چون در غیر این صورت به زعم بنده این یک غرض ورزی شخصی است که در کلام تاریخ به خورد یک جامعه داده می شود.در غیر این صورت ایشان حتی با یک عذرخواهی ساده می توانست جلوی این موج فکری را بگیرد و یا حتی المقدور با بیان نگرش خود و روشن تر کردن موضوع جلوی خیل و هجوم مخاطبانشان را به صفحات اجتماعی این جانب بگیرند که به خاطر یک انتقاد کوچک مردم شریف کرمان را متهم به دزدی،عیاشی و اعتیاد نکنند.
در هر صورت خرسندم که با نامه ی حضرتعالی شاخه ایی از تساهل و تسامح را در من زنده کردید با همه ی این تفاسیر معتقدم که اینگونه اعتراض مدنی تر از اعتراض هم وطنان آذریمان می باشد و امیدوارم در هیچ رسانه ای به هیچ قشری با لهجه و زبان های متفاوت توهینی صورت نگیرد.در ضمن به وجود آمدن سیل و خراب شدن پل مقوله ایست که جدیدا در سیرجان و جیرفت اتفاق افتاده و می تواند زنده کننده خاطرات شما هم شهری عزیزم باشد.اونجا همونجوریه که بود،ما داریم عوض می شیم.
سلامتی شما و تمام ایرانیان در هر گوشه از این کره ی خاکی را از خداوند منان آرزومندم.
(شهرزاد اسماعیل زاده از دیار کریمان)


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :